bordersrugby.net

RESULTS ARCHIVE FOR 2015-16
 

SATURDAY 28 MAY
NEWCASTLE 7s SEMI FINALS
Morpeth 21 - 24 Wolfhounds
The South 26 - 21 Red Wailers
 
NEWCASTLE 7s FINAL
The South 7 - 24 Wolfhounds
 
SATURDAY 21 MAY
WALKERBURN 7s SEMI FINALS
Lasswade 19 - 21 Selkirk
Gala YM 26 - 12 Preston Lodge
 
WALKERBURN 7s FINAL
Gala YM 45 - 19 Selkirk
 
SATURDAY 14 MAY
JEDFOREST 7s Q FINALS
Kelso 0 - 34 Edin Accies
Boroughmuir 10 - 17 Jedforest
Hawick 19 - 33 Watsonians
Gala 24 - 19 Melrose
 
JEDFOREST 7s SEMI FINALS
Edin Accies 12 - 19 Jedforest
Gala 17 - 40 Watsonians
 
JEDFOREST 7s FINAL
Jedforest 28 - 24 Watsonians
 
SATURDAY 7 MAY
SELKIRK 7s QUARTER FINALS
Melrose 22 - 12 Gala
Selkirk 34 - 7 Kelso
Watsonians 24 - 7 Loughborough
Jedforest 31 - 15 Hawick
 
SELKIRK 7s SEMI FINALS
Melrose 24 - 19 Selkirk
Watsonians 22 - 17 Jedforest
 
SELKIRK 7s FINAL
Melrose 38 - 17 Watsonians
 
SUNDAY 1 MAY
EARLSTON 7s QUARTER FINALS
Hawick 14 - 26 Selkirk
Duns 0 - 45 Jedforest
Powerbombs 22 - 17 Melrose
Earlston 7 - 39 Watsonians
 
EARLSTON 7s SEMI FINALS
Selkirk 17 - 26 Jedforest
Powerbombs 0 - 36 Watsonians
 
EARLSTON 7s FINAL
Jedforest 35 - 21 Watsonians
 
SATURDAY 30 APRIL
NATIONAL LEAGUE 3
Dalziel 64 - 7 Berwick
 
EAST LEAGUE 1
N Berwick 47 - 20 St Boswells
 
KELSO 7s QUARTER FINALS
Dundee 0 - 33 Kelso
Edin Accies 12 - 41 Gala
Boroughmuir 7 - 33 Melrose
Powerbombs 7 - 28 Watsonians
 
KELSO 7s SEMI FINALS
Kelso 7 - 24 Gala
Melrose 52 - 5 Watsonians
 
KELSO 7s FINAL
Gala 19 - 57 Melrose
 
SUNDAY 24 APRIL
PEEBLES 7s QUARTER FINALS
Jedforest 12 - 22 Melrose
Edin Accies 26 - 0 Livonia
Boroughmuir 28 - 20 Peebles
Gala 7 - 22 Selkirk
 
PEEBLES 7s SEMI FINALS
Melrose 12 - 22 Edin Accies
Boroughmuir 14 - 31 Selkirk
 
PEEBLES 7s FINAL
Edin Accies 7 - 38 Selkirk
 
SUNDAY 24 APRIL
PEEBLES 7s QUARTER FINALS
Jedforest 12 - 22 Melrose
Edin Accies 26 - 0 Livonia
Boroughmuir 28 - 20 Peebles
Gala 7 - 22 Selkirk
 
PEEBLES 7s SEMI FINALS
Melrose 12 - 22 Edin Accies
Boroughmuir 14 - 31 Selkirk
 
PEEBLES 7s FINAL
Edin Accies 7 - 38 Selkirk
 
SATURDAY 23 APRIL
PREM/NL1 PLAY-OFF
Marr 10 - 22 Gala
 
NATIONAL LEAGUE 1
GHA 40 - 34 Howe of Fife
 
EAST LEAGUE 1
St Boswells 58 - 0 Forrester
 
LANGHOLM 7s QUARTER FINALS
Selkirk 19 - 7 Peebles
Jedforest 26 - 12 Powerbombs
Watsonians 26 - 17 The Army
Melrose 22 - 7 Edin Accies
 
LANGHOLM 7s SEMI FINALS
Selkirk 14 - 17 Jedforest
Watsonians 33 - 21 Melrose
 
LANGHOLM 7s FINAL
Jedforest 14 - 43 Watsonians
 
WEDNESDAY 20 APRIL
BORDER RESERVE CUP FINAL
Selkirk A 10 - 34 Gala A
 
SUNDAY 17 APRIL
BERWICK 7s QUARTER FINALS
Gala 19 - 7 Selkirk
Edin Accies 34 - 0 Kelso
Berwick 5 - 26 Boroughmuir
Melrose 17 - 24 Jedforest
 
BERWICK 7s SEMI FINALS
Gala 12 - 21 Edin Accies
Boroughmuir 12 - 15 Jedforest
 
BERWICK 7s FINAL
Edin Accies 20 - 24 Jedforest
 
SATURDAY 16 APRIL
BT CUP FINAL
Melrose 13 - 21 Heriot's
 
BT SHIELD FINAL
Carrick 34 - 27 Highland
 
BT BOWL FINAL
Millbrae 17 - 15 Aberdeen Uni
 
BT WOMEN'S CUP FINAL
Murrayfield 30 - 10 Hillhead/Jord
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Dundee 47 - 21 Watsonians
 
BT EAST LEAGUE 2
Liberton 29 - 0 Langholm
 
BT EAST LEAGUE 3
Earlston 60 - 13 RDVC
Walkerburn 0 - 95 Gala YM
 
HAWICK 7s ROUND 1
Selkirk 12 - 17 Kelso
Boroughmuir 7 - 26 Jedforest
Biggar 0 - 29 Edin Accies
Haw Quins 5 - 48 Watsonians
Berwick 5 - 31 Hawick
The Army 15 - 7 Melrose
Presidents 7 - 22 Gala
RSDG 5 - 21 Peebles
 
HAWICK 7s QUARTER FINALS
Kelso 12 - 22 Jedforest
Edin Accies 7 - 28 Watsonians
Hawick 24 - 14 The Army
Gala 26 - 7 Peebles
 
HAWICK 7s SEMI FINALS
Jedforest 7 - 19 Watsonians
Hawick 21 - 14 Gala
 
HAWICK 7s FINAL
Watsonians 17 - 24 Hawick
 
WEDNESDAY 13 APRIL
EAST LEAGUE 1
Haw Linden 3 - 34 St Boswells
 
TUESDAY 12 APRIL
NATIONAL LEAGUE 1
Jedforest 33 - 24 Howe of Fife
 
SATURDAY 9 APRIL
BT EAST LEAGUE 1
Haw Linden 10 - 43 Linlithgow
St Boswells 42 - 14 Dunbar
 
BT EAST LEAGUE 2
Ed Northern 22 - 7 Langholm
 
BT EAST LEAGUE 3
Earlston 99 - 0 Queensferry
Gala YM P - P Walkerburn
 
MELROSE 7s QUARTER FINALS
Edin Accies 28 - 14 Gala
Jedforest 24 - 14 Belgium
Watsonians 24 - 29 Melrose
Heriot's 0 - 22 Edinburgh
 
MELROSE 7s SEMI FINALS
Edin Accies 15 - 31 Jedforest
Melrose 24 - 26 Edinburgh
 
MELROSE 7s FINAL
Jedforest 19 - 29 Edinburgh
 
WEDNESDAY 6 APRIL
BT EAST LEAGUE 1
Haw Quins 6 - 24 St Boswells
 
SUNDAY 3 APRIL
GALA 7s SEMI FINALS
Gala 19 - 26 Jedforest
Watsonians 21 - 17 Glasgow W
 
GALA 7s FINAL
Gala 5 - 38 Watsonians
 
SATURDAY 2 APRIL
PREMIERSHIP PLAY-OFFS
Ayr 48 - 10 Melrose
Currie 22 - 24 Heriot's
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Aberdeen 53 - 22 Howe of Fife
Dundee 50 - 21 Jedforest
GHA 12 - 45 Edin Accies
Stew Mel 36 - 55 Marr
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Livingston 25 - 10 Berwick
 
BT EAST LEAGUE 1
Duns 25 - 12 N Berwick
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 25 - 27 Trinity Accies
 
FRIDAY 1 APRIL
BOOKER BORDER LEAGUE
Gala 60 - 12 Peebles
 
SATURDAY 26 MARCH
BT CUP SEMI FINALS
Ayr 13 - 20 Melrose
Glas Hawks 10 - 10 Heriot's AET

Heriot's win as they were the away team

 
BT SHIELD SEMI FINALS
Carrick 19 - 13 St Boswells
N Berwick 24 - 25 Highland
 
BT BOWL SEMI FINALS
Aberdeen Uni 22 - 0 Earlston
Millbrae 14 - 3 Grangemouth
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Dundee 34 - 12 Marr
Edin Accies 45 - 29 Peebles
Jedforest 26 - 33 Aberdeen
Musselburgh 36 - 61 GHA
Stew Mel 44 - 26 Kelso
Watsonians 61 - 17 Howe of Fife
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Berwick 18 - 17 Dumfries
 
BT EAST LEAGUE 1
Dunbar 3 - 7 Duns
Forrester 16 - 24 Haw Quins
Haw Linden 0 - 20 Murrayfield
 
BT EAST LEAGUE 2
Portobello 33 - 8 Langholm
 
BT EAST LEAGUE 3
Edin Univ 8 - 53 Gala YM
 
SATURDAY 12 MARCH
BT PREMIERSHIP
Currie 25 - 17 Gala
Hawick 10 - 26 Ayr
Selkirk 12 - 31 Melrose
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Aberdeen 25 - 14 Stew Mel
GHA 19 - 20 Dundee
Howe of Fife 17 - 39 Edin Accies
Kelso 17 - 43 Watsonians
Marr 27 - 15 Jedforest
Peebles 30 - 17 Musselburgh
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Berwick 27 - 31 Dalziel
 
BORDERS SHIELD FINAL
DH Duns 15 - 30 St Boswells *
 
BT EAST LEAGUE 1
DH Duns 15 - 30 St Boswells *
Haw Linden 15 - 26 Forrester
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 6 - 22 Penicuik
 
BT EAST LEAGUE 3
Gala YM 25 - 6 Earlston
 
SATURDAY 5 MARCH
BT CUP QUARTER FINALS
Marr 18 - 36 Glas Hawks
Currie 21 - 25 Melrose
Heriot's 74 - 18 Cartha QP
Ayr 60 - 0 GHK
 
BT PREMIERSHIP
Hawick 12 - 40 Boroughmuir
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Dundee 48 - 17 Musselburgh
Edin Accies 57 - 14 Kelso
Jedforest 41 - 22 GHA
Peebles 23 - 5 Howe of Fife
Watsonians 60 - 13 Aberdeen
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Berwick 10 - 15 West of Scot
 
BT EAST LEAGUE 1
Duns 29 - 15 Forrester
Haw Linden 6 - 27 Haw Quins
Linlithgow 6 - 35 St Boswells
 
BT EAST LEAGUE 2
Broughton 38 - 5 Langholm
 
BT EAST LEAGUE 3/REG. BOWL
Lismore 97 - 14 Walkerburn
 
SATURDAY 27 FEBRUARY
BT CUP ROUND 3
Cartha QP 38 - 36 RHC
Glas Hawks 64 - 5 GHA
Hawick 9 - 22 Melrose
Marr 37 - 14 Dundee
Stirling 18 - 32 Ayr
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Musselburgh 25 - 25 Kelso
Watsonians 58 - 9 Edin Accies
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
East Kilbride 49 - 10 Berwick
 
BT EAST LEAGUE 1
Haw Quins 27 - 17 Duns
St Boswells 31 - 6 Linlithgow
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 20 - 21 Liberton
 
BT EAST LEAGUE 3
Gala YM 37 - 5 Lismore
 
SATURDAY 20 FEBRUARY
BT CUP ROUND 2
Ab'deenshire 20 - 25 Cartha QP
Biggar 18 - 26 GHA
Dundee 27 - 19 Falkirk
 
BT CUP ROUND 3
Currie 31 - 0 Watsonians
GHK 21 - 7 Selkirk
Jedforest 19 - 20 Heriot's
 
BT PREMIERSHIP
Boroughmuir 35 - 14 Glas Hawks
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Musselburgh 3 - 43 Marr
Stew Mel 31 - 6 Peebles
 
BT EAST LEAGUE 1
Dalkeith 13 - 15 Duns
Dunbar 33 - 0 Haw Linden
Haw Quins 17 - 11 Linlithgow
St Boswells 17 - 15 N Berwick
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 8 - 6 Ross High
 
BT EAST LEAGUE 3
Edin Univ 6 - 8 Earlston
Queensferry 12 - 55 Gala YM
 
BT EAST REGIONAL BOWL
RDVC 15 - 28 Walkerburn
 
SATURDAY 13 FEBRUARY
BT CUP ROUND 2
Boroughmuir 14 - 23 Hawick
 
BT PREMIERSHIP
Heriot's 31 - 13 Stirling
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Aberdeen 18 - 22 Edin Accies
GHA 10 - 11 Stew Mel
Marr 9 - 8 Watsonians
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 22 - 32 Portobello
 
SATURDAY 6 FEBRUARY
BT CUP ROUND 2
Edin Accies 22 - 25 Stirling
Selkirk 47 - 7 Musselburgh
 
BT PREMIERSHIP
Melrose 17 - 29 Currie
 
BT BORDER BOWL
Edin Univ 13 - 21 Gala YM
Lismore 14 - 27 Earlston
 
BT EAST 3
Walkerburn 29 - 0 Queensferry
 
FRIDAY 5 FEBRUARY
BT CUP ROUND 2
P Lodge 10 - 33 Jedforest
 
BOOKER BORDER LEAGUE
Peebles 8 - 17 Hawick
 
SATURDAY 30 JANUARY
BT CUP ROUND 2
Gala 3 - 18 Glas Hawks
GHK 29 - 26 Kirkcaldy
Marr 43 - 14 Howe of Fife
 
BT NATIONAL 1
Kelso 16 - 10 Aberdeen
 
BT EAST 1
Dunbar 24 - 5 Haw Quins
 
FRIDAY 29 JANUARY
BT CUP ROUND 2
Watsonians 27 - 14 Stew Mel
 
SATURDAY 23 JANUARY
BT PREMIERSHIP
Currie 17 - 15 Hawick
Gala 19 - 20 Heriot's
Selkirk 12 - 34 Boroughmuir
Stirling 6 - 10 Ayr
 
BT NATIONAL 1
Edin Accies 11 - 17 Marr
Howe of Fife 15 - 15 Kelso
Jedforest 34 - 10 Musselburgh
Peebles 26 - 12 Aberdeen
Stew Mel 25 - 29 Dundee
Watsonians 43 - 26 GHA
 
BT NATIONAL 3
Berwick 0 - 34 GHK
 
BT EAST 1
Dalkeith 106 - 13 Haw Linden
Haw Quins 3 - 27 N Berwick
Linlithgow 25 - 19 Duns
St Boswells 19 - 3 Murrayfield
 
BT EAST 2
Langholm 11 - 11 Leith
 
BT REGIONAL BOWL
Earlston 22 - 27 Gala YM
 
SATURDAY 16 JANUARY
BT NATIONAL 3
Orkney 22 - 22 Berwick
 
SATURDAY 9 JANUARY
BT PREMIERSHIP
Ayr 78 - 0 Selkirk
Glas Hawks 31 - 5 Hawick
Stirling 15 - 16 Boroughmuir
 
BT NATIONAL 1
Edin Accies 13 - 9 Dundee
Howe of Fife 18 - 24 Marr
Peebles 38 - 19 GHA
Stew Mel 45 - 12 Musselburgh
Watsonians 12 - 18 Jedforest
 
SAT 26 DECEMBER
WAVERLEY CUP
Melrose 10 - 17 Gala
 
SAT 19 DECEMBER
BT PREMIERSHIP
Currie 31 - 19 Ayr
Heriot's 14 - 18 Melrose
Selkirk 15 - 33 Glas Hawks
Stirling 22 - 15 Gala
 
BT NATIONAL 1
Dundee 41 - 10 Peebles
Jedforest 17 - 14 Ed Accies
Marr 27 - 13 Kelso
Musselburgh 38 - 20 Aberdeen
Stew Mel 17 - 29 Watsonians 
 
BT NATIONAL 3
Irvine 33 - 12 Berwick
 
SAT 12 DECEMBER
BT PREMIERSHIP
* Match played at Philiphaugh
Ayr 20 - 8 Heriot's
Boroughmuir 19 - 28 Gala 
Glas Hawks 13 - 18 Currie
Hawick 35 - 18 Selkirk *
Melrose 29 - 14 Stirling
 
BT NATIONAL 1
Aberdeen 19 - 33 Marr
Edin Accies 38 - 7 Stew Mel
Howe of Fife 6 - 32 Dundee
Kelso 19 - 23 GHA
Peebles 16 - 24 Jedforest
Watsonians 35 - 18 Musselburgh  
 
BT NATIONAL 3
Berwick 9 - 9 RHC
 
BT EAST 1
Duns 24 - 14 Murrayfield
Haw Quins 38 - 0 Dalkeith
 
BT REGIONAL BOWL
Earlston 38 - 11 RDVC
 
SAT 5 DECEMBER
BT PREMIERSHIP
Gala 25 - 10 Melrose *BL
Heriot's 5 - 12 Glas Hawks
 
BT EAST 1 All 2pm
Murrayfield 10 - 5 Haw Quins
 
SAT 28 NOVEMBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 20 - 13 Gala
Boroughmuir 19 - 18 Melrose 
Glas Hawks 10 - 3 Stirling
Hawick 0 - 11 Heriot's
Selkirk 29 - 46 Currie
 
BT NATIONAL 1
Aberdeen 30 - 36 Dundee
Edin Accies 3 - 18 Muss'burgh
Howe of Fife 5 - 22 Stew Mel
Kelso 3 - 18 Jedforest *BL
Marr 26 - 7 GHA
Peebles 12 - 28 Watsonians 
 
BT NATIONAL 3
Berwick 5 - 10 Haddington
 
BT EAST 1
Duns 21 - 3 Dunbar
Murrayfield 58 - 10 Haw Linden
St Boswells 46 - 12 Haw Quins
 
BT EAST 2
Langholm P - P Portobello
 
BT REGIONAL BOWL
Gala YM 12 - 10 RDVC
Walkerburn 8 - 65 Earlston
 
SAT 21 NOVEMBER
BT PREMIERSHIP
Currie 19 - 17 Boroughmuir
Gala 27 - 19 Glas Hawks
Heriot's 70 - 8 Selkirk
Melrose 35 - 24 Ayr
Stirling 3 - 15 Hawick
 
BT NATIONAL 1
Aberdeen 22 - 36 Jedforest
GHA 45 - 19 Muss'burgh
Howe of Fife 24 - 37 Watsonians
Kelso 19 - 15 Stew Mel
Marr 28 - 7 Dundee
Peebles 7 - 37 Ed Accies
 
BT NATIONAL 3
Dumfries 48 - 5 Berwick
 
BT EAST 1
Forrester 23 - 17 Duns
Haw Quins 20 - 0 Haw Linden
 
SAT 14 NOVEMBER
BT PREMIERSHIP
Boroughmuir 10 - 32 Ayr
Currie 13 - 16 Heriot's
Glas Hawks 6 - 10 Melrose
Hawick 23 - 14 Gala
Selkirk 21 - 31 Stirling
 
BT NATIONAL 1
Dundee 36 - 25 GHA
Edin Accies 17 - 10 Howe of Fife
Jedforest 41 - 26 Marr
Musselburgh 36 - 17 Peebles
Stew Mel 30 - 14 Aberdeen
Watsonians 47 - 28 Kelso
 
BT EAST 1
Duns 21 - 22 Dalkeith
Haw Linden 17 - 20 Dunbar
Linlithgow 24 - 17 Haw Quins
 
BT EAST 2
Ross High 23 - 14 Langholm
 
BT REGIONAL BOWL
Earlston 23 - 25 Edin Univ
RDVC P - P Walkerburn
 
SAT 7 NOVEMBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 23 - 15 Glas Hawks
Gala 19 - 23 Selkirk
Heriot's 35 - 7 Boroughmuir
Melrose 6 - 16 Hawick
Stirling 15 - 29 Currie
 
BT NATIONAL 1
Aberdeen 16 - 31 Watsonians
GHA 15 - 13 Jedforest
Howe of Fife 22 - 0 Peebles
Kelso 20 - 20 Edin Accies
Marr 23 - 15 Stew Mel
Musselburgh 23 - 30 Dundee
 
BT NATIONAL 3
West of Scot 31 - 7 Berwick
 
BT EAST 1
Forrester 50 - 6 Haw Linden
Haw Quins 21 - 20 Dunbar
St Boswells 47 - 7 Duns
 
BT REGIONAL BOWL
Gala YM 45 - 5 Walkerburn
 
SAT 31 OCTOBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 32 - 20 Hawick
Gala 15 - 45 Currie
Glas Hawks 16 - 15 Boroughmuir
Melrose 26 - 16 Selkirk * Also BL
Stirling 27 - 21 Heriot's
 
BT NATIONAL 1
Edin Accies 52 - 9 Aberdeen
Howe of Fife 26 - 13 Musselburgh
Jedforest 25 - 23 Dundee 
Peebles 23 - 12 Kelso * Also BL
Stew Mel 27 - 12 GHA
Watsonians 38 - 30 Marr
 
BT NATIONAL 3
Berwick 19 - 13 Livingston
 
BT EAST 1
Linlithgow 53 - 0 Haw Linden
 
BT EAST 3
Gala YM 26 - 33 Edin Univ
 
SAT 24 OCTOBER
BT PREMIERSHIP
Boroughmuir 26 - 31 Stirling
Currie 20 - 13 Melrose
Hawick 23 - 22 G Hawks
Heriot's 18 - 18 Gala
Selkirk 11 - 33 Ayr
 
BT NATIONAL 1
Aberdeen 51 - 18 Peebles
Dundee 24 - 7 Stew Mel
GHA 23 - 44 Watsonians 
Kelso 17 - 24 Howe o Fife
Marr 19 - 13 Ed Accies
Musselburgh 23 - 45 Jedforest
 
BT NATIONAL 3
GHK 74 - 19 Berwick
 
BT EAST 3
RDVC 27 - 28 Earlston
 
BT REGIONAL SHIELD SEMI
Duns P - P Langholm
St Boswells 28 - 3 Haw Quins
 
SAT 17 OCTOBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 31 - 8 Currie
Boroughmuir 18 - 31 Hawick
Gala 20 - 30 Stirling
Glas Hawks 31 - 10 Selkirk
Melrose 32 - 21 Heriot's
 
BT NATIONAL 1
Edin Accies 27 - 13 GHA
Howe of Fife 18 - 10 Aberdeen
Kelso 24 - 27 Musselburgh
Peebles 26 - 20 Marr
Stew Mel 7 - 17 Jedforest
Watsonians 37 - 42 Dundee
 
BT NATIONAL 3
Berwick 20 - 19 Orkney
 
BT EAST 1
Duns 11 - 33 Linlithgow
Haw Linden 10 - 52 Dalkeith
Murrayfield 14 - 34 St Boswells
N Berwick 17 - 14 Haw Quins
 
BT EAST 2
Leith 12 - 30 Langholm
 
BT EAST 3
Earlston 24 - 14 Gala YM
Walkerburn 0 - 83 RDVC
 
FRI 16 OCTOBER
ACADEMY CHALLENGE
Borders U16 32 - 10 Caledonia U16
Borders U18 17 - 27 Caledonia U18
 
SAT 10 OCTOBER
NATIONAL LEAGUE 1
Kelso 32 - 26 Peebles
 
BORDER SHIELD POOL
St Boswells C - C Haw Linden
Hawick Linden pulled out - St Boswells progress
 
FRI 9 OCTOBER
PREMIERSHIP
Boroughmuir 14 - 23 Heriot's
 
BOOKER BORDER LEAGUE
Hawick 21 - 36 Gala
 
SAT 3 OCTOBER
BT PREMIERSHIP
Currie 29 - 36 Glas Hawks
Gala 12 - 32 Boroughmuir
Heriot's 25 - 29 Ayr
Selkirk 24 - 59 Hawick Also BL
Stirling 21 - 21 Melrose
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Aberdeen 60 - 20 Kelso
Dundee 48 - 14 Edin Accies
GHA 38 - 34 Peebles
Jedforest 30 - 34 Watsonians
Marr 52 - 19 Howe of Fife
Musselburgh 37 - 24 Stew Mel
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Perthshire 64 - 14 Berwick
 
BT EAST LEAGUE 3
Gala YM P - P Walkerburn
Lismore 29 - 33 Earlston
 
SAT 26 SEPTEMBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 55 - 21 Stirling
Boroughmuir 22 - 18 Selkirk
Glas Hawks 8 - 16 Heriot's
Hawick 17 - 13 Currie
Melrose 34 - 27 Gala
 
BT CUP ROUND 1
Berwick 10 - 53 Dumfries
Biggar 46 - 20 Whitecraigs
Cartha QP 34 - 18 Peebles
Dalziel 28 - 34 GHK
GHA 53 - 17 Aberdeen
Haddington 17 - 57 Dundee HSFP
Hamilton 24 - 31 Stew Mel
Howe of Fife 84 - 5 Greenock
Irvine 0 - 69 Aberdeenshire
Jedforest 84 - 25 Orkney
Kelso 29 - 30 Musselburgh
Kirkcaldy A - A Hill Jord
Lasswade 12 - 82 Marr
Livingston 0 - 57 Falkirk
Perthshire 7 - 61 Edin Accies
Preston L 43 - 8 West of Scot
RHC 39 - 12 East Kilbride
Watsonians 68 - 24 Ardrossan
 
BT EAST LEAGUE 1
Haw Quins 28 - 37 Forrester
N Berwick 38 - 5 Duns
St Boswells 68 - 8 Haw Linden
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 17 - 10 Edin Northern
 
BT EAST LEAGUE 3
Earlston 54 - 20 Edin Univ
Walkerburn 0 - 38 Lismore
 
SATURDAY 19 SEPTEMBER
BT PREMIERSHIP
Currie 21 - 16 Selkirk
Gala 35 - 36 Ayr
Heriot's 36 - 26 Hawick
Melrose 25 - 34 Boroughmuir
Stirling 15 - 25 Glas Hawks
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Aberdeen 48 - 35 Musselburgh
Edin Accies 34 - 14 Jedforest
Howe of Fife 52 - 10 GHA
Kelso 17 - 37 Marr
Peebles 0 - 14 Dundee
Watsonians 33 - 13 Stew Mel
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Berwick 22 - 7 Irvine
 
BT EAST LEAGUE 1
Duns 7 - 21 Haw Quins
Dunbar 17 - 33 St Boswells
 
BT EAST LEAGUE 2
Trinity Accies 22 - 8 Langholm
 
BT EAST LEAGUE 3
Edin Univ P - P Walkerburn
Gala YM 22 - 13 RDVC
Queensferry 0 - 83 Earlston
 
SATURDAY 12 SEPTEMBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 19 - 23 Melrose
Boroughmuir 12 - 12 Currie
Glas Hawks 43 - 24 Gala
Hawick 29 - 25 Stirling
Selkirk 29 - 33 Heriot's
 
BT NATIONAL 1
Dundee 5 - 11 Howe of Fife
GHA 48 - 9 Kelso
Jedforest 20 - 17 Peebles Also BL
Marr 35 - 27 Aberdeen
Musselburgh 31 - 29 Watsonians
Stew Mel 11 - 30 Edin Accies
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
RHC 30 - 11 Berwick
 
BT EAST LEAGUE 1
Dalkeith 20 - 13 Haw Quins
Dunbar 22 - 25 Linlithgow
Forrester 6 - 42 St Boswells
Haw Linden 5 - 24 N Berwick
Murrayfield 38 - 26 Duns
 
BT EAST LEAGUE 2
Langholm 10 - 21 Inverleith
 
BT EAST LEAGUE 3
Gala YM 63 - 5 Queensferry
Walkerburn 7 - 36 Earlston
 
SATURDAY 5 SEPTEMBER
BT PREMIERSHIP
Ayr 19 - 22 Boroughmuir
Gala 15 - 10 Hawick
Heriot's 25 - 12 Currie
Melrose 20 - 16 Glas Hawks
Stirling 52 - 12 Selkirk
 
BT NATIONAL 1
Aberdeen 22 - 24 GHA
Edin Accies 18 - 24 Watsonians
Howe of Fife 30 - 15 Jedforest
Kelso 18 - 18 Dundee
Marr 37 - 32 Musselburgh
Peebles 12 - 18 Stew Mel
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Berwick 13 - 13 East Kilbride
 
BT EAST LEAGUE 1
Duns 51 - 17 Haw Linden
Haw Quins 21 - 20 Murrayfield
Linlithgow 23 - 13 Forrester
N Berwick 36 - 0 Dunbar
St Boswells 25 - 14 Dalkeith
 
BT EAST LEAGUE 2
Penicuik 20 - 5 Langholm
 
BT EAST LEAGUE 3
Lismore 19 - 36 Gala YM
Q'Ferry 49 - 28 Walkerburn
 
SATURDAY 29 AUGUST
BT PREMIERSHIP
Currie 58 - 15 Stirling
Glas Hawks 3 - 32 Ayr
Hawick 15 - 31 Melrose
Selkirk 13 - 32 Gala
 
BT NATIONAL LEAGUE 1
Dundee 19 - 20 Aberdeen
GHA 14 - 20 Marr
Jedforest 22 - 24 Kelso
Musselburgh 26 - 25 Edin Accies
Stew Mel 24 - 22 Howe of Fife
 
BT NATIONAL LEAGUE 3
Haddington 22 - 5 Berwick
 
FRIDAY 28 AUGUST
BT NATIONAL LEAGUE 1
Watsonians 33 - 10 Peebles
 
SATURDAY 22 AUGUST
BOOKER BORDER LEAGUE
Peebles 5 - 78 Melrose
Selkirk 27 - 11 Kelso
 
SATURDAY 15 AUGUST
BOOKER BORDER LEAGUE
Kelso 10 - 38 Gala
 
FRIDAY 14 AUGUST
BOOKER BORDER LEAGUE
Melrose 46 - 10 Jedforest
 
ACADEMY MATCH
Edin U20 51 - 10 Borders U20
 
SUNDAY 9 AUGUST
ACADEMY MATCH
Glasgow U20 38 - 15 Borders U20
 
SATURDAY 8 AUGUST
BOOKER BORDER LEAGUE
Selkirk 40 - 14 Peebles
 
FRIDAY 7 AUGUST
ACADEMY MATCHES
Glasgow U16 30 - 5 Borders U16